Maknart Makine, Teknolojik ve Yenilikçi Makinalar Üretiyor

Sakarya’da dikey paketleme makinaları imalatı yapan Maknart Makine sahibi Safa ÇOKCAN firması hakkında sorduğumuz soruları yanıtladı.

FOOD MACHINE: Maknart Makina ne zaman ve nasıl kuruldu?

Safa ÇOKCAN: Dikey paketleme makinaları imalatı ve özel makinaların imalatını yapmak amacıyla Safa ÇOKCAN tarafından 2017 yılında kurulmuştur. Maknart yıllardır paketleme makinaları üretiminde göstermiş olduğumuz bilgi ve tecrübeyi maknart firması olarak sürdürmekteyiz. Daha teknolojik, daha yenilikçi, daha sağlam ve daha hızlı makineler üretmek için Yeni ve genç kadromuz ile hizmet vermekteyiz. Standart makina değil, sizin ürününüze en uygun makinayı üretiyoruz.

 

FOOD MACHINE: Ürün gruplarınız ve hitap ettiğiniz sektörler hakkında bilgi verir misiniz?

Safa ÇOKCAN: Dikey paketleme makinalarımız ile başta gıda sektörü olmak üzere, birçok sektöre dikey paketleme makinaları satışı yapmaktadır. Gıda sektörlerinde, kuruyemiş, baharat, bakliyat, kahve, toz ürünler, sıvı ürünler ile ilgili tüm firmalara hizmet vermekteyiz.

 

FOOD MACHINE: Teknoloji ve üretim kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?

Safa ÇOKCAN: Makinalarımızda yenilikçilikle beraber standart olarak sunduğumuz hizmetlerin yanında daha farklı opsiyon olarak sunduğumuz oldukça geniş bir ürün yelpazemiz vardır. Örneğin; Kenar kontrol cihazları, tarih yazdırma cihazları, farklı paket tipleri, daha geniş bir güvenlik sistemi vb gibi birçok yan ürünümüzde bulunmaktadır.

Maknart’ın her geçen gün gelişmesi ve kapasitesinin artması ile birlikte artık ürünlerimizi çeşidine ve büyüklüğüne göre 15 gün ile 30 gün arasında müşterilerimize teslim edebiliyoruz. Bununda yanında belli başlı ürünlerimizin stokta olduğunu da söylemek isteriz.

 

FOOD MACHINE: Ar-ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Safa ÇOKCAN: Şuan da ar-ge çalışmalarımızı ürün çeşitliliğini artırmak adına Doypack paketleme makinaları ve kapsül kahve paketleme makinaları gibi sektörlere kaydırmaya başladık kısa zaman içerisinde bu ürünlerimizide piyasaya çıkarmayı hedefliyoruz.

 

FOOD MACHINE: Ürünlerinizin öne çıkan özellikleri ve diğerlerinden farkı nelerdir?

Safa ÇOKCAN: Ürünlerimizdeki yeniliklerden bazıları bobinler (ambalaj) için manyetik frenleme sistemi, mekanik sistemle çalışan modelimiz (hava ihtiyacı olmayan makinamız) gibi ürünlerimiz vardır. Pnömatik sistemli makinalarımız ise dakikada 60 paket ürüne kadar paketleme yapabilecek kapasitededir. Maknart olarak yaptığımız makinaların arkasında ciddi bir teknik hizmet, destek, yapılan makinanın ciddi anlamda testlerinin yapılması ile birlikte makina teslimi yapılmaktadır.

 

FOOD MACHINE: Kaliteniz ve hangi kalite belgelerine sahipsiniz?

Safa ÇOKCAN: Safa ÇOKCAN: Firmamız şuan CE belgesine sahiptir. Ayrıca ISO belgesi içinde müracaat etmiş ve işlemlerin sonlanmasını beklemektedir.

 

FOOD MACHINE: Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Safa ÇOKCAN: Maknart bugüne kadar Irak, İngiltere, Gürcistan, Kenya, Tanzanya, Avustralya olmak üzere birçok ülkeye makina ihracatı yapmıştır.

 

FOOD MACHINE: Geleceğe dönük hedeflediğiniz projeleriniz nelerdir?

Safa ÇOKCAN: Daha da yenilikçi bir teknoloji ile beraber yurtdışı pazarında Maknart’ın daha fazla duyulmasını hedeflemekteyiz. Bunun içinde daha fazla fuar ve yurt dışı ticari geziler yaparak firmamızın ismini duyuruyoruz.

 

FOOD MACHINE: Sektörünüzle ilgili söylemek istedikleriniz ve yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

Safa ÇOKCAN: Sektörümüzdeki en önemli problemlerden biri ise bir şeylerden anlayan eleman bulamamak ve ülkemizde ki aslında en büyük problemin herkesin işinin acil olması ve herkesin bir şeyleri idare eder mantığı ile gerçekleştirmedir.

 

FOOD MACHINE: Bunlar dışında eklemek istediklerinizi yazar mısınız?

Safa ÇOKCAN: Biz üreticilerin ülkemizin geleceği için üretimi her geçen gün daha da geliştirerek daha fazla üretmemiz ve eknomimize katkı sağlamamız gerekir. Ayrıca ülkemizde üretilen herhangi bir ürün varken ithal ürün kullanılmasının önüne geçmemizin ülkemiz için birinci dereceden önemli bir konu olduğunu düşünüyoruz. Daha fazla ar-ge çalışmaları ile daha fazla yerli ürün çıkarmak için gerekirse daha fazla firmanın birleşerek elinin taşın altına koyması gerekmesi gerektiğini düşünüyoruz.