Alli Horeca Konservecilikte Dünya Liginde

İzmirli firma Alli Horeca, Tire’de üretimini gerçekleştirdiği konserve soğanları 13 ülkeye pazarlıyor. Firma beş yılda İzmir’in yüz aklarından biri haline geldi.

 

Teknoloji ile ar-ge’yi birleştirerek ihtiyaca yönelik olarak düşünmek sizi bir anda bir alanda lider yapabilir. Hatta İzmir’de kurduğunuz fabrikadan yurtdışında pek çok ülkeye ihracat yapmanızı sağlayabilir. Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan (TOSBİ) Alli Horeca ürettiği soğan konserveleriyle dünyadaki önemli şeflerin mutfağına girmeyi başarmış İzmir’in yüz akı markalarından biri. Beş yıl önce üretime başlayan Alli Firması ‘Usta Şeflerin Yeni Yardımcısı’ sloganıyla bugün 13 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

 

Firmanın danışmanı Göker Akduman, Alevinoks ve Lingertürk adlı makine üretim fabrikalarının ortaklığı ile kurulduklarını söyleyerek “Alli Horeca markası beş yıl önce faaliyetlerine başladı. Konserve sektöründe başarılı bir firmayız. Zaman içinde ihtisaslaşmaya başladık. 2017 yılında ana üretim alanımızı soğanla ilgili olan ürünlere çevirdik. Dünya pazarına bu ürünleri gönderiyoruz. Soğan niş bir ürün. 15 ton soğan işleme kapasitesiyle çalışıyoruz. Börek, lahmacun ve pide fırınlarına büyük kolaylık sağlıyor ürünlerimiz. Ustaları, soğan ayıklama, doğrama ve pişirme zahmetinden kurtarıyoruz. Biz dört çarpı dört kıyım soğanı pişirerek konserve hale getiriyoruz. Bu kıyım yöntemi bizi özel kılıyor. Üretimimizin yüzde 60’ı yurtdışına giderken yüzde 40’ı yurtiçindeki firmalar tarafından değerlendiriliyor. Yurtiçinde Migros ve Metro marketler zincirinde varız. Bunun dışında yine hizmet verdiğimiz pek çok disbritasyon kanalı mevcut” dedi.

 

‘Ar-ge’yi Önemsiyoruz’

Akduman bu başarıyı tek bir alanda ihtisaslaşarak, burada da ar-ge’ye verdikleri önemden kaynaklandığını belirterek “Ar-Ge çalışmalarına önem veriyoruz. Türkiye’nin ilk vakumlu ambalajlama teknolojisini ve dönerli otoklav sterilizasyon teknolojisini birleştirerek susuz konserve ürettik. Böylelikle diğer konservelere oranla susuz sayılabilecek bir kıvamda, az salamuralı daha fazla taneli, yenilebilecek oranda tuzlu ürün satıyoruz. Yine besin değerinde kayıp yaşamadan dalından sofraya sağlıklı ürün getiriyoruz. Ayrıca hemen aç hemen kullan teknolojili ‘Easy Open’ ayrıcalığı sunuyoruz. Böylelikle stoklama ve kullanım konusunda önemli bir kolaylık sağlıyoruz. Ayrıca üretim alanımızın üst düzey teknolojiyle donanmış olmasıyla, geliştirdiğimiz pazarlama alt yapısının sağlamlığı bizi özel kılıyor” diye konuştu.