Meyve Suyu ve Aroma Proseslerinde Seviye ve Basınç Ölçüm Teknolojisi

Günümüzde üretim prosesleri her geçen gün daha da gelişerek karmaşık bir hal alıyor. Bu değişimin bir sonucu olarak her endüstri için farklı üretim prosesleri, farklı ortam koşulları ve farklı zorluklar ortaya çıkıyor. Bundan dolayı her üretim prosesi kendine uygun cihazlara gereksinim duyuyor. VEGA; kimya, petrokimya, gıda ve ilaç endüstrisinde, su ve atık su tesislerinde, çevre ve geri dönüşüm projelerinde, enerji üretiminde, madencilik ve sondajlamada, gemi ve uçak imalatında ve daha birçok proses endüstrisinde zorlu uygulamalar için çözüm üretiyor. VEGA sektördeki farklı üretim proseslerinde yaşanan zorluklara karşı sunduğu çözüm önerileri,1.400’den fazla çalışanı ve 50 yılı aşkın tecrübesiyle her üretim prosesine özgün ürünler üreterek sektörde öncü firma olmaya devam ediyor.

 

Üretim Prosesinde Kullanılan Ölçüm sistemleri

Meyve suyu, aroma ve benzeri üretim proseslerine sahip tesislerde üretim evresine geçilmeden önce dışarıdan gelen hammaddeler, gerekli eleme ve yıkama işlemlerinden geçtikten sonra değirmene iletilir. Değirmende parçalanan hammaddeler sıkma işlemi için presleme makinalarına kapalı taşıma sistemiyle iletilir. Prosesin verimliliği ve sürekliliği için parçalanmış hammaddenin söz konusu kapalı taşıma sisteminden geçip geçmediğini ölçmek gerekir. Bu proses için kullanılması gereken uygun cihaz temassız switch özelliğiyle var/yok bariyerleridir. Bu sistemde Vegamip61 serimizle verimli ve hijyenik çözüm sunabilmekteyiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kapalı taşıma sonrasında hammaddenin preslenmesiyle ortaya çıkan sıvı, üretim tanklarına iletilir. Kalan posa ise gübre kullanımı için harici olarak depolanır. Meyve suyu veya aroma tüketime tamamen uygun olması için ısı eşanjörü yardımıyla üretim tanklarında önce ısıtılır sonra soğutulur. Bu işlem söz konusu maddelerin tüketilebilir olması için çok önemlidir. Bu yüzden ısı eşanjörünün doğru çalışıp çalışmadığı sürekli ölçülmelidir. Vegabar serilerimizle ısı eşanjörü boru hatlarında basınç kontrolü yaparak prosesin doğru çalışmasını güvence altına alıyoruz

 

Üretim tanklarında ölçüm yapabilmeyi zorlaştıran iki özel durum söz konusudur. Bunlardan biri kılavuzlu ölçüm yapmayı engelleyen mikser sistemleriyken diğeri tankın hijyenik olabilmesi için kullanılan ve yüksek sıcaklıklara çıkan CIP sistemleridir. 80 GHZ temassız ölçüm teknolojisine sahip radarlarımız, tanklarda mikser veya CIP sistemlerinden etkilenmeden doğru ölçüm yapabilmektedir. Vegapuls serisi radarlarımız sayesinde, sadece tek cihaz kullanımıyla, yaşanan iki problemin de ortadan kalkmasına olanak sağlamaktayız.

Depolama ve Yan İşletmelerde Ölçüm Sistemleri

Üretim aşaması sonrasında üretilen hammadde, depolama tanklarına alınır ve paketleme işlemine bu tanklardan gönderilir. Üretim planlaması ve ürün tedariğinin hesaplanması açısından bu tankların hatasız ölçümü hayati önem taşımaktadır. Ayrıca, tesislerde üretimin devam etmesi için su depolarında, kimyasal tanklarda ve CIP sistemi için kullanılacak temizlik tanklarında bulunan maddelerin ölçümü de en az üretim aşaması kadar önemlidir. Tesiste söz konusu sistemlerde yaşanacak problemler üretimin devam etmesine engel olabilir. Bundan dolayı 80 GHZ teknolojisine sahip yeni radarlarımızla güvenli ölçümü uygun fiyat avantajıyla kullanıcılara sunmaktayız.

Vega Her Zaman Yanınızda

Sektöre yön veren teknoloji çözümleriyle VEGA Türkiye olarak hizmet vermekteyiz. Doğru ürün seçimi için saha ekibimizle, devreye alma ve sorun çözmek için teknik destek ekibimizle birlikte yanınızdayız. VEGA teknik servisi zamandan ve maliyetten tasarruf etmenize yardımcı olur.

VEGA’nın yenilikçi teknolojilerini, canlı örneklerini ve aktivitelerini VEGA Seviye ve Basınç Ölçüm Cihazları ismi ile LinkedIn üzerinden de takip edebilirsiniz.