Ropak Makine, Süt Teknolojileri Sektöründe Uzman

Gıda sektörüne hizmet veren Ropak Otomasyon tecrübesi ve hizmet kalitesi ile ön plana çıkıyor. Ropak Otomasyon ortaklarından Hüseyin ÖZTÜRK ile firması hakkında konuştuk.

 

FOOD MACHINE: Ropak Otomasyon firması ne zaman ve nasıl kuruldu?

Hasan ÖZTÜRK: Gıda sektöründe yerli makine ve proses yapımında hizmet veren bir teşebbüs firmasında çalışmaktaydık ki özellikle bu firmanın kurucu ortağı firma ortaklarımızdan Ersin Artık beydir. Bu firma özellikle proses işleri yapıyordu, fakat sadece makine yapmayı tercih ederek proses sahasında çalışmamak  kararını şirket alınca,  Ersin bey, proses işleri ile ilgili, anlaşılan çalışmaların arkasında durmak için ve  proses kurulumları yapılan firmalara olan vefanın bir sonucu olarak, halihazırda çalıştığı firmadan ayrılarak Ropak Otomasyonu kurmuş,  işlerin devamlılığını sağlamış ve de ahde vefayı göstererek çalışmalarını sürdürmüştür, sonrasında bu ideali göğüslemek için şahsım ve Kuddüs Akalın bey bu yapının bünyesine dahil olmuşlardır, bizim katılımımız ile gerek makine tasarım-imalat gerek yazılım konusundaki uzmanlıkları ile sonrasında müşterilerin talepleri doğrultusunda gıda makineleri yapımına başlamıştır. Böylece bu samimi ve ahlaklı duruşun bir simgesi olarak Ropak Otomasyon doğmuştur.

 

FOOD MACHINE: Firmanızın hitap ettiği sektörler ve bu sektörlerde projeyi oluşturma, makineleri üretme ve bu makinelerin montajını yapma sürecini bize anlatır mısınız?

Hasan ÖZTÜRK: Gıda sektörüne hizmet veren Ropak Otomasyon , özellikle süt teknolojileri konusunda uzmanlaşmış bir yapıya sahiptir, fakat hat sonu uygulamalarında diğer sektörlerde ortak bir anlayışla proje yapabilmekteyiz, öncelikle yaptığımız projeler de ihtiyacın gerçek unsurları ile ortaya konulduğu kapsamlı teknik toplantılar ve bu bağlamda konuyu destekleyen veriler ve bu veriler ışığında gerekli “ Layout” lar içerir, her proje için teknik şartname tarafımızdan en ince ayrıntısına kadar tariflenir, karşılıklı mutabık kalınan bu detaylar 2D/3D özel CAD programlar kullanılarak tasarlanır , teknik şartname ışığında uygun satınalmalar yapılır ve çıkan makine ve/veya ekipman saha testleri ile kendi sahamızda “FAT ( Factory Acceptance Test ) yapılır. Sonrasında üretim planına göre saha kurulumu yapılır gerekli eğitimler detaylı olarak verilir ve kesin kabul formu ile teslim edilir. kısaca böyle gerçekleşir.

 

FOOD MACHINE: Fabrikanız ve ar-ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Hasan ÖZTÜRK: Sektörde önemli bir inovatif bakış boşluğu mevcut, uzun zamandır ülkemizde yabancı firmaların makineleri maalesef sektörü baskılanmış olması sebebi ile, bu pozisyonu kırmak için yerli ve milli olmak ilkesi ile farklı perspektifler ortaya koymak gereklidir buda Ar-Ge yapmak ile eş anlamlıdır, kendi tecrübe ve parmak izimiz olan tasarımlarımıza patentler alıyoruz ve ülkemizin teknoloji kurumları ile de (Tübitak, Kosgeb ve Üniversiteler gibi) beraber yürüttüğümüz çalışmalarımız var.

 

FOOD MACHINE: Birazda üretim kapasiteniz ve kalitenizden söz edebilir misiniz?

Hasan ÖZTÜRK: Makinelerimizin kabul ve startı teknik şartname iledir, bu kapsamda detaylı bir teknik kriter çalışması ile işimize başlarız, kullanacağımız ekipmanların FDA sertifikalı olmasına dikkat ediyoruz, ürün teması olan bölgelerde AISI 316 L meteryal kullanmaktayız özellile Ropak otomasyonun en büyük itici kuvvetlerinden biri kendi yazılımlarımızı kendi bünyemizde nitelikli bir ekiple yapıyor olmamızdır, bütün bir fabrikanın prosesini yazıyoruz sadece ülkemizde değil yurtdışında da makine imalatı yapabilen fakat bu düzeyde proses yazılım tecrübesi olan bir firma bilmiyoruz.

 

FOOD MACHINE: Geleceğe dönük hedeflediğiniz projeleriniz nelerdir?

Hasan ÖZTÜRK: Ropak Otomasyon önümüzdeki 5 yıl içerisinde dünyada özellikle süt teknolojisi alanında söz sahibi bir şirket olacaktır, bu kapsamda birçok açıdan sektöre ışık tutacak yeni makine tasarımlarımızı tamamladık.

 

FOOD MACHINE: Hassas bir alan olan gıda sektörüne hitap ediyorsunuz. Bu sektörle alakalı özellikle üzerinde durduğunuz bir konu var mı?

Hasan ÖZTÜRK: Süt dünyada en temiz ve en narin hammadde olduğu için o temizliğin korunması sürecini önemsiyoruz bu mucize hammaddeyi kendi özelliklerini bozmadan bir ürüne dönüştürmek iyi bir mühendisliğe ve iyi bir vizyona sahip olmayı gerekli kılıyor. Makinelerimizde hijyen (HACCP ve GMP gibi) en önemli ilkedir, doğru nitelik, doğru meteryal ve verimlilik ana sac ayaklarımızdır.

Evet bizim parçası olduğumuz bu sektör sağlıklı nesillerin yetişmesi açısından da çok mühim olduğunun farkındayız , insana ve çevreye karşı sorumluluk sahibi olduğumuzu biliyoruz , bizimle çalışan değerli firmaların bu sorumlulukta olduğunu görüyoruz , özellikle merdiven altlarından üretimin çıkarılarak daha kontrol edilebilir ve daha nitelikli koşullarda yapılmasının önümüzde ki yıllarda ne kadar önemli olduğunu hep beraber görüyoruz, süt doğru koşullarda işlenmez ise o mucizenin bir tehdit oluşturabileceğini bilmeyenimiz kalmamış olmalıdır, bu bilinçlendirme sürecinin bir parçası olmak bizim misyonlarımız arasındadır.

 

 

FOOD MACHINE: Özellikle bazı kamu kurumları, kalkınma ajansları, KOSGEB gibi kuruluşların özel sektörü teşvik etmesi ve desteklemesi konularından faydalanıyor musunuz?

Hasan ÖZTÜRK: KOSGEB ile Ar-Ge projemiz kapsamında destek aldık bunun yanında TUBİTAK için yeni proje sunumumuz var ve dahası için adımlar attık, Bu arada “Tasarım Merkezi “ olmak için yakın zamanda bir çalışma başlattık böylece Ropak Otomasyonun genel vizyonu içinde önemli bir adım olduğuna inanıyoruz

 

FOOD MACHINE: Ürettiğiniz makinelerin pazarlama aşamasından bahseder misiniz?

Hasan ÖZTÜRK: Ürettiğimiz makinelerin pazarlamasında özellikle kullandığımız dil, yaptığımız ve halihazırda çalışan makinelerimizin yüksek verim, yüksek hassasiyetinden duyulan memnuniyetin diğer müşterilere sunulmasıdır, bunun dışında önemli yurt işçinde kendi ihtisas fuarlarımız da yerli ve yabancı yatırımcılarla buluşuyoruz, önümüzdeki yıl Anuga Fodd Tech- Köln / Almanya fuarına kendi makinelerimizle çıkma kararı aldık.

 

FOOD MACHINE: Hammadde sorunu yaşıyor musunuz?

Hasan ÖZTÜRK: Bir yerli Makine imalatçı firma olarak birçok ekipmanın yurtdışından temini bizi çok memnun etmiyor, Türkiyede özellikle bu alanlarda yerli üretimlerin artmasını istiyoruz, bütün komponentlerinin Türkiye de üretildiği bir makine yapmak bizim özlemimiz.

 

FOOD MACHINE: Sektörünüzle ilgili söylemek istedikleriniz ve yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

Hasan ÖZTÜRK: Aslında sektörümüz dinamik bir sektör ve doğru “Pay back” ler sunduğumuz sürece, bu çalışmalar ilgi ile takip ediliyor fakat bu sektörün yerli makine imalatını daha çok desteklemesi gerektiğine inanıyoruz zira sadece sahip olma maliyeti değil sonrasında işletme maliyeti açısında ve ulaşılabilirlik açısından bu durumun ilerleyen süreçlerde daha ciddi çıktıları olacağına inanıyoruz.

 

FOOD MACHINE: 2019 yılı firmanız için nasıl geçiyor? 2020 yılı hedef ve projeleriniz nelerdir?

Hasan ÖZTÜRK: Toplam Kalite yönetimini benimseyen Ropak Otomasyon her sürecini iyileştirerek sürekli iş yapış biçimini iyileştirmektedir, bu kapsamda kadromuzun daha etkin eğitim ve gelişimi ni hedefliyoruz bizim için en değerli varlık insan kaynağımızdır.

 

FOOD MACHINE: Son olarak neler eklemek istersiniz?

Hasan ÖZTÜRK: Çevreye duyarlı, İnsana duyarlı, değerlerine duyarlı olmak için elimizden gelen bütün imkanları kullanmak zorundayız, Gıdanın insana olan direkt dokunuşu bu hassasiyetimizi daha yükselte tutan motivasyonumuzdur, ve Ropak Otomayon sınırlarının ötesinde bir dünya şirketi olma hedefi ile hizmet vermeye devam edecektir.