İnv Makine, Ar-ge’ye Önem Veriyor

2019 Yılında kurulan ancak lokum, helva, pişmaniye ve şekerleme makinaları konusunda uzun yıllar bu sektörde bilgi ve deneyime sahip olan İNV Makine firma sahibi Osman YAĞCI ile firması hakkında konuştuk.

 FOOD MACHINE: İnv Makina ne zaman ve nasıl kuruldu?

Osman YAĞCI: Firmamız 2019 yılında iki makine mühendisi arkadaşın ortaklığıyla sektörün taleplerine cevap vermek ve ismine ilham olan inovasyon kelimesi ile uyumlu bir şekilde sektöre yenilik getirmek amacıyla kurulmuştur.

 

FOOD MACHINE: Ürün gruplarınız ve hitap ettiğiniz sektörler hakkında bilgi verir misiniz?

Osman YAĞCI: Endüstriyel olarak lokum, pişmaniye, helva, şekerleme imalatı yapan firmalar hedef kitlemizdir. Bu sektörlerde standart makinalar ve isteğe özel makinelerin imalatıyla hedef kitlemize hitap etmekteyiz.

 

FOOD MACHINE: Yeni fabrikanız, tesis, teknoloji ve üretim kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?

Osman YAĞCI: Firmamız 2020 yılının ikinci çeyreğinde pandemi sürecine rağmen büyüme hedefleri doğrultusunda yeni fabrikasına taşınmıştır. İmalatın tamamını, montaj aşamalarını kendi tesisimizde yapmaktayız. İmalatını yaptığımız makinelerin tasarım, Ar-ge ve kalite kontrolünü yapan mühendis kadromuzla kusursuz makineler üretmek için çabalamaktayız.

 

FOOD MACHINE: Ürünlerinizin öne çıkan özellikleri ve diğerlerinden farkı nelerdir?

Osman YAĞCI: Ürünlerimizde hedefimiz insan sağlığını ön planda tutmaktır. Aynı zamanda kaliteli ve uzun ömürlü makinalar üreterek müşterilerimizi memnun etme amacı içerisindeyiz. Hızlı teknik destek, satış sonrası hizmetler ve taleplere cevap verecek makineler üretmekteyiz. Müşterilerimizin ödemiş oldukları ücretleri deyimi yerindeyse son kuruşuna kadar hak etmeye çabalamaktayız.

 

FOOD MACHINE: Kaliteniz ve hangi kalite belgelerine sahipsiniz?

Osman YAĞCI: Ürünlerimizde gıdaya uygunluk belgesi, CE belgesi mevcuttur.

 

FOOD MACHINE: Hassas bir alan olan gıda sektörüne hitap ediyorsunuz. Bu sektörle alakalı özellikle üzerinde durduğunuz bir konu var mı?

Osman YAĞCI: Daha önce de vurguladığımız gibi gıda üretimi toplum sağlığını ilgilendiren bir durumdur ve önceliğimiz insan sağlığıdır. Makinelerimizde kullandığımız parçalar, gıda ile temasa uygun ürünlerdir. Ayrıca makinelerimizi kullanan personelin iş güvenliği bizim için ön plandadır.

 

FOOD MACHINE: Ürettiğiniz makinelerin pazarlama aşamasından bahseder misiniz?

Osman YAĞCI: Her tesise farklı ve spesifik makineler ve hatlar kurduğumuz için pazarlamada da müşterilerimizin ihtiyacına en uygun çözümü sunmaya çalışıyoruz. Müşterilerimize sadece pazarlamada değil satış sonrası desteğimizi de sürdürüyoruz.

 

FOOD MACHINE: Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Osman YAĞCI: Ortadoğu, Kuzey Afrika, Balkan Ülkeleri ve Rusya, Ukrayna aynı zamanda ABD ve Türkiye Cumhuriyetleri’nde de pazarımız mevcut.

 

FOOD MACHINE: Hammadde sorunu yaşıyor musunuz? Bu konudaki sıkıntılarız nelerdir?

Osman YAĞCI: Küresel krizlerden dolayı fiyat dalgalanmalarına maruz kalsak da hammadde temininde bir sıkıntı yaşamıyoruz.

 

FOOD MACHINE: Sektörünüzle ilgili söylemek istedikleriniz ve yaşadığınız sıkıntılar nelerdir

Osman YAĞCI: Makine sektörü her zaman yeniliğe açık bir sektör olup, insan gücünü azaltarak üretim kapasitemizi artırmak için çalışmaktayız. Her zaman inovasyona açık olmamız gerekir. Yerli ve milli ekonomimizi geliştirmek için, hiç durmadan çalışarak sektörde adımızı yazdırmaya devam edeceğiz. Sadece ülkemizde değil, yurtdışında da bir marka haline gelmek için azimle çalışıyoruz.