Sağbil Makine, Yurt Dışında da Adından Söz Ettiriyor

Paketleme makinaları konusunda yurt içi ve yurt dışında yılların deneyimi, kalitesi ve müşteri memnuniyeti ile adından bahsettiren Sağbil Makine firma sahibi Bora SAĞBİLİ ile firması hakkında konuştuk.

 

FOOD MACHINE: Sağbil Makina ne zaman ve nasıl kuruldu?

Bora SAĞBİLİ: Bugünkü ismiyle; Sağbili Makine San. Tic. Ltd. Şti., 1962 yılında babamız Mehmet Ali Sağbili tarafından küçük bir torna atölyesi olarak Konya’da faaliyete geçmiştir.

Kuruluşundan bugüne, tarımdan endüstriye kadar çok geniş bir yelpazede “yan sanayi ürün imalatı” olarak hizmet vermiştir. Yedek parça konusunda üretmiş olduğu mamullerindeki kalitenin yanı sıra, milli sermayemizin ülke sınırları içinde kalması konusunda da büyük katkı sağlamıştır. Var olduğu süre içinde, gelişen teknolojiyi günü gününe takibe çalışmış ve makine parkuruna yapmış olduğu yatırımlarıyla, başta Konya olmak üzere, ülke sanayisinin en büyük destekçilerinden biri olmuştur. Bünyesinde istihdam ettiği kalifiye eleman ve mühendislerinin yürüttükleri araştırma ve geliştirme faaliyetleri sonucu, paketleme sektöründe ihtiyaç duyulan makine ve ekipmanlardaki dışa bağımlılığı tespit etmiş ve söz konusu makineleri ülke dâhilinde üretebilmek amacıyla 1993 yılında şirketleşmiş ve üretim programını genişleterek yeniden düzenlemiştir.
Paketleme sektörüne hizmet edecek makinaların projelendirme işlemini kendi bünyesinde gerçekleştirerek her yönden ülke şartlarına uygun bir şekilde düzenlemiş ve söz konusu sektörün hizmetine sunmuştur.

FOOD MACHINE: Ürün gruplarınız ve hitap ettiğiniz sektörler hakkında bilgi verir misiniz?

Bora SAĞBİLİ: Tozlu ve taneli ürünlerin plastik ve kağıt pakete yapıldığı tüm ürün grupları bizim hitap ettiğimiz alanlardır. Mesela müşterilerimiz arasında kağıt paketi un için kullanan olduğu kadar alçı, yulaf gibi ürünlerin de dolum ve paketlenmesi için kullanan müşterilerimiz bulunmaktadır.

Üretimini gerçekleştirdiği makineler; hazır kağıt ambalaja dolum yapan tam otomatik ve yarı-otomatik makineler, dikey dolum ve paketleme makineleri, poşet ağzı kapatma makineleri, otomatik ve manuel shrink ambalaj, un-irmik-çay-toz şeker- tuz dolum ve dikey paketleme (toz, granül, sıvı) makineleridir. Ayrıca, dünya çapında ses getiren ve sadece birkaç ülkede üretilen festina poşet klips ve otomatik poşetleme makineleri ile fırıncılık, mobilya ve yedek parça sektöründe de hizmet veriyor olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

FOOD MACHINE: Tesis, teknoloji ve üretim kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?

Bora SAĞBİLİ: Tesisimiz 1000 m2 açık 3000 m2 kapalı olmak üzere 4000 m2 alandan oluşmaktadır. Teknoloji noktasına ise müşterilerimize en iyi sunmak için her ülkenin malzemelerine kendi içinde olsun yakın çevresinde olsun kolayca ulaşabileceği donanımları makinelerimizde kullanıyoruz ki istedikleri zaman yedek parçaya hızlı bir şekilde ulaşsınlar. Bu onlar için ziyadesi ile önem arz etmekte zira yetiştirmeleri gereken ürün grupları için durmaksızın üretime devam edebilmeleri gerekiyor. Bununla birlikte kalitesini dünya da kanıtlamış Türk menşeili ürünleri de kullanarak kendi teknolojimizi dünyaya yaymak için elimizden geleni yapıyoruz.

FOOD MACHINE: Fabrikanız ve ar-ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Bora SAĞBİLİ: Alanında birkaç firmadan biri olarak Türk sanayisini yurt dışında en iyi temsil eden firmalardanız. Bunda haklı bir guru yaşıyoruz. Tabi bu temsiliyetin devam etmesi içinde Ar-Ge çalışmaları yaparak makinelerimizi güncel tutuyor inovasyonla müşterilerimizin ihtiyaçlarına ivedi bir şekilde cevap veriyoruz. Mühendis arkadaşlarımız olsun teknik ekibimiz olsun daha fazlası için ellerinden geleni yaparak sistemimizi geliştiriyoruz.

FOOD MACHINE: Ürünlerinizin öne çıkan özellikleri ve diğerlerinden farkı nelerdir?

Bora SAĞBİLİ: İnsanlar aldığı ürünle ilgili olarak ister az miktar ödesin ister çok, kaliteyi görmek ister. Zira kısa süreli üretim değil uzun süreli üretim için alım satım yapar. Bu doğrultuda yurt içi ve yurt dışı rakiplerimiz ile bizi kıyasladıkları zaman ürünlerimizin fiyat performans olarak son derece tatminkar olması pazarımıza olumlu yansımaları getiriyor. Yani ‘sadece makineyi müşteri alırken iyi çalışsın sonrası zaten yedek parçalar ile kazancımızı sürekli devam ettiririz’ anlayışından ziyade kullanırken zorluk yaşamasınlar şiarı ile her daim en iyi ürünleri müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz.

FOOD MACHINE: Kaliteniz ve hangi kalite belgelerine sahipsiniz?

Bora SAĞBİLİ: CE kalite standartlarına uygun olarak üretim yapmaktayız.

 

FOOD MACHINE: Hassas bir alan olan gıda sektörüne hitap ediyorsunuz. Bu sektörle alakalı özellikle üzerinde durduğunuz bir konu var mı?

Bora SAĞBİLİ: İnsanların en çok tüketim yaptığı alanda olmak bizi sürekli onlarla iletişim halinde tutuyor. Ne kadar çok etkileşim o kadar çok hizmet ve temsiliyet.

FOOD MACHINE: Ürettiğiniz makinelerin pazarlama aşamasından bahseder misiniz?

Bora SAĞBİLİ: Dünya’nın takip ettiği ülkelerden biri olan Türk sanayisinin yurt dışındaki aktörlerinden birisi olarak sektörümüzün dünya pazarına açılan kapılarından birisiyiz. Makinelerimiz 60’dan fazla ülkenin hizmetinde şu anda. Dünyanın çok farklı noktalarına tedarik ediyoruz. Kuzey Amerika’dan Güney Amerika’ya, Avrupa’dan Asya’ya, Afrika’nın çok farklı noktalarına kadar Sağbil ismini ve kalitesini duyurmuş bulunmaktayız. Pazar olarak her bir ülkede bulunmak hedefi ile çalışmalarımızı sürdüyoruz.

FOOD MACHINE: Türkiye’deki pazar payınızdan bahseder misiniz?

Bora SAĞBİLİ: Türkiye’nin hemen hemen bütün bölgelerinden aktif olarak bulunuyoruz. Müşterilerimizin makinelerimizden almış oldukları hizmet ve performans süreci ile kaliteyi perçinleyip ülkemize en iyi şekilde hizmet etmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

 

FOOD MACHINE: Hammadde sorunu yaşıyor musunuz?

Bora SAĞBİLİ: Herhangi bir sorunumuz yok.

FOOD MACHINE: 2020 yılı firmanız için nasıl geçiyor? Bu beklentilerinize ulaşabildiniz mi?

Bora SAĞBİLİ: 2020 yılını en iyi geçiren firmalardan biriyiz diyebilirim. Bazı sektörler Korona virüs etkisi ile sıkıntı yaşarken biz sipariş noktasında verimli bir yıl geçiriyoruz diyebilirim.

FOOD MACHINE: Sektörünüzle ilgili söylemek istedikleriniz ve yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

Bora SAĞBİLİ: Sektörümüz günden güne gelişen ve paketlemede çok farklı alanlarda hitap eder bir noktaya geldi. Üreticilerimizin kalite, teknik servis ve yedek parça konusunda kendilerini sürekli geliştirip tüm dünya da markalaşmaları temennimizdir.

FOOD MACHINE: Bunlar dışında eklemek istediklerinizi yazar mısınız?

Bora SAĞBİLİ: Teşekkürler sorularınız için.