Tomra Food, Ceviz İşleyicileri İçin Sunduğu En Gelişmiş Teknolojilerini Sergiledi

TOMRA Food, Antalya’da düzenlenen 2.Ceviz Türkiye Fuarı’nda, ceviz işleyicileri için sunduğu sensör tabanlı ayıklama çözümlerini sektör profesyonelleri ile buluşturdu.

TOMRA Food, ceviz sektörü için Türkiye’de düzenlenen tek etkinlik olan Ceviz Türkiye Fuarı’nda kabuklu yemiş ürünleri için sunduğu dünya lideri sensör bazlı ayıklama teknolojilerini ceviz üreticileri ve işleyicileri ile paylaştı. TOMRA’nın yeni makinesi TOMRA 5C de fuarda tanıtıldı.

Kabuklu yemiş sektörü için sensör tabanlı ayıklama teknolojileri ve makineleri ile dünyada lider olan TOMRA Food, ceviz uygulamaları için TOMRA 3C, TOMRA 5C ve TOMRA 5B ürünlerini sunuyor. TOMRA’nın en son teknoloji ile geliştirdiği bu makineleri, gıda üreticileri ve işleyicileri için verimlilik artışı, düşük gıda israfı ve yüksek ürün kalitesi avantajları sunarak işletmelerin karlılığını arttırırken gıda güvenliği sağlıyor.

Fuarda, en yeni makineleri TOMRA 5C ile ilgili bilgi veren TOMRA Food Türkiye Satış Müdürü Ahmet Koçyiğit; “TOMRA 5C, ceviz ayıklama operasyonlarını daha verimli, daha etkili ve maliyete karşı daha duyarlı hale getiren en yeni teknolojileri sunuyor. Ürün kusurlarını tanımlama ve analiz etme yetenekleri geliştirilmiş TOMRA 5C, daha yüksek çözünürlüklü lazerler yardımıyla batık kabuk gibi en küçük kusurları bile algılayabiliyor. TOMRA 5C, yüksek kapasitelerde kabuklu yemiş ve kuru meyve ürünlerini kolaylıkla işlemek üzere tasarlandığı için işçiliği en aza indirirken en yüksek miktarda birinci kalite ürün sağlıyor. Böylece işleyiciler, yeniden seçme, taşıma ve işçilik maliyetlerinden tasarruf ediyor” diye belirtti.

TOMRA 5C, BSI+ ve lazer teknolojilerinin kombinasyonu ile verimli ayıklama çözümleri

TOMRA 5C ayıklama makinesi, oldukça ayrıntılı bir sınıflandırma kabiliyeti için hem yakın kızılötesi hem de görünür spektrum dalga boylarını kullanarak ürün kusurlarını tespit ediyor. BSI+ modülü ile TOMRA, buruşuk, çürük, renk bozuklukları, batık kabuklar dahil olmak üzere kabuklu yemişlerdeki kusurları tespit etmede pazarda liderliğini sürdürüyor. Çoklu lazer ve spektral kameraların birleşimi, serbest düşüşlü makinelerde mümkün olan en iyi performansı garanti ediyor.

TOMRA 3C ön temizleme makinesi ile uygun maliyetle yüksek kapasite ayıklama

Çoklu lazer, renk ve spektral kamera teknolojilerinin entegre edildiği TOMRA 3C optik ayıklama makinesi, tüm yabancı madde ve renk kusurlarını yüksek performansta ayıklıyor. Bu zamana kadar kanal tipi makinalarda ayıklanması mümkün olmayan zorlu yabancı maddeleri, maksimum performans ve minimum kayıpla ayıklayan TOMRA 3C, renk ve şekil bozuklukları olan ikincil ürünleri de kusursuz bir şekilde algılıyor. Böylece üretim verimliliği artıyor ve yüksek ürün kalitesi sağlanıyor.

TOMRA 3C, lazer ve spektral kamera teknolojisinin yanı sıra yüksek yoğunluklu LED aydınlatma ile birleştirilen çift taraflı yüksek çözünürlüklü kameralar sayesinde ürünlerin görsel karakteristiklerine göre benzersiz bir şekilde ayıklanmasını sağlıyor. TOMRA’nın NIR yakın kızılötesi teknolojisi, yabancı maddeleri en doğru şekilde tanımladığından iyi ürünler, çok nadiren hatalı olarak ayıklanıyor. Böylece ürün israfı da azaltılıyor.

TOMRA 5B ile kusursuz şekil ayıklaması

TOMRA 5B, bant tipi ayıklama makinesi, iç ceviz ürünlerine hasar vermeden şekil, en ve boy ölçülerine göre hassas ayıklama imkanı sunuyor. Bu sayede en az hasar ve işçilikle birinci sınıf ürünler elde edilebiliyor.