Apv Hemisan’dan Membran Filtrasyon Teknolojisi

SPX/APV yenilikçi ürünleri, proses çözümleri ve satış sonrası servis desteği ile gıda, süt, içecek ve kozmetik endüstrilerine hizmet vermektedir. SPX/APV’ nin uzun yıllardır Türkiye temsilcisi olan APV Hemisan, gıda üretimi ve proseslerinde, kapsamlı teknoloji yelpazesi, yüksek ekipman kalitesi ve nitelikli otomasyon hizmetleri ile müşterileri için benzeri görülmemiş mühendislik çözümleri sunmaktadır.

 Ultrafiltrasyon

Gıda sanayi başta olmak üzere birçok sanayi kolunda kullanımı son 15 yıldır artan Ultrafiltrasyon, süt endüstrisinde de oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Ultrafiltrasyon; sütün konsantre edilmesi amacıyla kullanılan, molekül boyutlarına göre sütü bileşenlerine ayıran ve bu işlemleri belli bir basınç altında gerçekleştiren bir filtrasyon yöntemidir.

Ultrafiltrasyon, bugün süt endüstrisinde proteini standardize etmek veya zenginleştirmek amacıyla içme sütlerinde, süt tozunda, yoğurtta ve beyaz peynir gibi ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır.

 

Ters Osmoz

Ters Osmoz’da su filtre edilerek koyulaştırma yapılmaktadır, yani evaporasyon işleminin bir anlamda alternatifidir. Süt endüstrisinde Ters Osmoz, üretim esnasında buhardan oluşan saf su ve ürün kalıntılarının ürün içerisinden ayrıştırılması, sütün ön konsantrasyonu, peynir altı suyu ve ultrafiltrasyon filtratı konsantrasyonun ve süt demineralizasyonu işlemleri için kullanılmaktadır.

 

Mikrofiltrasyon

Mikrofiltrasyon sistemininde içerisinde bulunduğu ESL (raf ömrünü uzatma) sisteminin çalışma prensibi sütün raf ömründe etkin rol oynayan ve sütün içerisinde bulunan mikroorganizmalara uygulanan bertaraf yöntemi olan ısıl işlem öncesinde mikrofiltrasyon teknolojisini kullanmak suretiyle son basamakta uygulanan ısıl işlem sıcaklık /süre parametrelerini en aza indirmek yolu ile sütün doğal tadına zarar vermeden raf ömrünü uzatmaktır.

APV mikrofiltrasyon sistemi çok yüksek oranlarda bakteri ve spor uzaklaştırabilme özelliğine sahiptir. Bununla beraber sistem üzerindeki seramik membranların pH ve sıcaklık dayanımı yüksek olduğu için ortalama 5 ile 10 yıl arasında değişen membran ömrüne sahip bir sistemdir.

Nanofiltrasyon

Nanofiltrasyon, membran teknikleri içinde özellikle demineralizasyon işlemi için daha uygundur. Peyniraltı suyu, permeat veya yağsız süt gibi akışkanların özellikle iyonik tuzlarından arındırılmasına “desalinasyon” denilmektedir. Sodyumca fakir yoğurt üretiminde sütün sodyum miktarı NF ile azaltılabilmektedir. Bebek maması vb. ürünlerde kullanılacak peyniraltı suyu konsantratı eldesinde tuz ve laktozu indirgemek için de Nanofiltrasyondan yararlanılmaktadır.

Final 

APV Hemisan olarak gelişen teknoloji ile süt sanayisinde artan süzme peynir üretimi, protein standardizasyonu ve peynir altı suyu konsantrasyonunda Membran Filtrasyon teknikleri ile üretim yapılmasına imkan sağlayan sistemler üzerine çalışmaktadır. Bu alandaki tecrübesi ve kalitesiyle APV Hemisan süt endüstrisinin her alanında olduğu gibi yüksek verimlilik ve nitelikli hizmet garantisi sunuyor.