Keller& Vardarcı Industries Özbekistan Projelerine Devam Ediyor

Pamuk ve pamuk ürünleri sağladığı döviz gelirleri Özbekistan ekonomisinin önemli bir bileşenini oluşturuyor. Pamuk tohumu yağı ise dünyadaki bitkisel yağlardan biri olan pamuk yetiştiriciliğinin bir yan ürünü. Pamuk yağı içerdiği yağ, protein, karbonhidrat, vitaminler ve mineral maddeler sebebi ile insan ve hayvan beslenmesinde, ayrıca biyodizel üretiminde de oldukça önemli yer kaplamaktadır. Sanayi ulusal düzeyde devlet tarafından kontrol edilmektedir ve devlet bu sektörün gelişmesi için kapsamlı teşvik programları geliştirmektedir.

2020 yılında küresel pamuk pazarının hacmi 38,54 milyar dolara ulaştı. 2027 yılına kadar bu rakamın 46,5 milyar dolara, yıllık ortalama büyüme oranının ise %2,74 olması bekleniyor.

Pamuk sektörü Özbekistan ulusal ekonomisinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Günümüzde Özbekistan Orta Asya’nın en büyük pamuk üreticisi ve ihracatçısı. Ülkenin Tarım Bakanlığı’na göre Özbekistan, 2020’de 3,8 milyon ton pamuk üreterek 2019’dan %9 daha fazla üretti.

Pamuk sektörünün ulusal ekonomiye, istihdama ve ihracata sağladığı katkılarından dolayı Özbekistan ekonomisi açısından vazgeçilmez sektörlerin başında geliyor. Pamuk “Beyaz Altın” olarak adlandırılmakta ve Özbek ekonomisi açısından stratejik bir öneme sahip.

Alanında önde gelen makina üreticilerden biri olan Türk & Alman ortaklı Keller& Vardarcı Industries 50 yılı aşkın tecrübesiyle Özbekistan’ın farklı bölgelerinde büyük kapasiteli nebati yağ tesisleri kurmuştur.

Keller&Vardarcı, gıda teknolojileri sektöründe, yağlı tohum işleme, pamuk, ayçiçeği, susam, soya, vb. çekirdekleri işleyen, aynı zamanda ham yağ üreten makine ve ekipmanlarında 3 kuşaktır dünyanın farklı köşelerinde anahtar teslimi nebati yağ tesisi projeleri yapmaya devam ediyor.