Kırveli Makine, Yüksek Kapasiteli Hat Projelerinde %100 Yerli Çözümler Sunuyor

Su ve içecek sektörünün tedarik zincirinin vazgeçilmez ve önemli bir halkası olan Kırveli Makine A.Ş., A’dan Z’ye su şişeleme ve dolum hatlarının projelerini yapıyor; firma paketleme sektöründe çok iyi bilinen uzmanlığını ve deneyimini, bu hatların özellikle paketleme üniteleri ve konveyörlerinde gözler önüne seriyor.

Kırveli Makine A.Ş., gıda ve içecek sektöründe 15 yıldır shrink makineleri, paletleme, streçleme gibi spesifik makinelerde KIRVELİ markasıyla bilinen ve aranan bir firma. Orta ölçekli hatlarda da sektörde ismini ve kalitesini korumuş yerli bir marka olan Kırveli Makine A.Ş., paketleme sektöründe faydalı modelleriyle öncü firmalar arasında yer alıyor.

Kırveli Makine A.Ş. Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Murat KIRVELİ, “Sektörde kalıcı izler bırakacaksak kendi ölçümüzü aşmalıyız. Bilindik orta ölçekli hat kapasitelerine %100 yerli dokunuşlar yaparak ülkemizde su ve içecek sektörüne önemli hat projeleri yürütebildiğimiz için mutluyuz. Ülkemizin gündeminde olan su ve içecek yatırımlarıyla ilgili, nesilden nesile yad edilecek yüksek kapasiteli projelerde amacımız, sektöre %100 yerli çözümler kazandırabilmek” dedi.

Ülkemiz doğal su kaynağı rezervleri olarak değerli kaynaklara sahip olup, suyun pH değerinden lezzetine, saflığından içerdiği besin elementlerine kadar tüm özellikleri bu kaynakların bulunduğu jeofizik formasyonların güzelliğine bağlıdır. Bu zenginlik kaynaklarımızdan birisi de Diyarbakır’da bulunmaktadır. Gap Pınar Gıda, Sanayi Ticaret A.Ş. yatırımlarıyla bu doğal kaynakta 50.000 şişe/saat kapasiteli tesis, Kırveli Makine A.Ş. tarafından bir mühendislik harikası olarak tasarlandı ve kuruldu. Özellikle paketleme prosesleri ile ülkemizin ilk gözde yüksek kapasiteli yerli dolum/şişeleme/paketleme hattı (literatürde water filling line olarak bilinmektedir) özelliğini taşımakta ve halen yüksek bir verimle çalışmaktadır.

Küresel Su krizinin bizi beklediği gerçeğini göz ardı edemeyiz, su kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasının önemli bir sorumluluk projesi olduğu düşüncesiyle yüksek kapasiteli hatlarda sektörde alışılmışın dışında bir dokunuşla ülkemize önemli katma değer kazandırdığımızdan dolayı çok mutluyuz. KIRVELİ, “Dünyamız hava, su ve toprak kirliliği ile karşı karşıyayken doğal kaynaklarımız en güzel teknolojilerle korunmalı ve soframıza gelebilmelidir. Teknoloji ekonomiye katkısı varsa önemli ve anlamlıdır” dedi. Murat KIRVELİ ayrıca, mevcut su dolum/şişeleme/paketleme hattı projelerinde kapasite yükselirken, verimin de anlamlı değerde yükseldiğini ve kalitenin korunduğunu da ifade etti.

“Küresel Su Kaynaklarının Tükenmesi Kriziyle mücadelede ülkemizin dünyada hak ettiği yeri alabilmesi için biz bu sektörde yatırım yapmak üzere yola çıkan tüm yatırımcıların %100 yerli çözüm ortağı olmaya devam edeceğiz. Hemen hemen 6 kıtada Türk markası olarak makinelerimiz ve tesislerimiz adeta bu sektörde yerli bir imza olabilme önemini taşıyor. Bu sorumluluğu kalitemizi artırarak taşımak üzere tüm imkânlarımızı kullanmaktan çekinmeyeceğiz” diyerek su ve içecek sektöründeki yatırımların teşvik edilmesi gerektiğinin üzerinde duran KIRVELİ, “Gap Pınar A.Ş.’nin de aralarında olduğu, güneyden kuzeye, doğudan batıya projelendirerek kurduğumuz tesislerde ticari beklentimiz hiç olmadı, hatta büyük zorluklarla bu tesisleri kurabildik. Tek amacımız, ülkemizde bu sektör yerli mühendislik çözümleriyle ayakta kalabilsin ve ülkemizde bu alandaki yatırımlar sürdürülebilir olabilsin. Küresel Covid-19 pandemisinin pik yaptığı dönemlerde bile istihdamı artırdık. Ülkemiz ancak üretim/imalat ve mühendislik projeleriyle ekonomik durumunu düzeltebilecek, hatta daha fazla taşın altına elimizi koyar ve performansımızı zorlayarak çalışabilirsek ekonomik anlamda kalkınabilecektir. İleriyi şimdiden görebilen yatırımcılara içtenlikle teşekkür ediyorum. “Bir farkındalık projesi” aslında gündemimiz” dedi. Kırveli, inovativ çözümlere önem verdiklerinden de bahsederek, “Ülkemiz, küresel salgın hastalıklarla mücadele ederken, su kaynakları hayata geçsin ve ekonomimiz ayakta kalsın diye katma değer sunmaktan ve istihdam sağlamaktan dolayı üzerimize düşeni yapabildiğimizden dolayı çok mutluyuz” dedi.

İhracat çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve önümüzdeki yıllarda bu alanda ihracatın daha da artacağını ön gördüklerini belirten Kırveli, “Gerek Covid 19 hijyen ve kalite şartlarını ürün/üretim/yönetim ve teknik servisler olarak azami karşılıyor ve gerekse teknolojik ihtiyaca en hızlı ve pratik çözümleri sunuyoruz. Projelerimizin başarısı ülkemizin başarısıdır, ülkemiz de su sektöründeki değerli yatırımlarla büyüyecektir. Bazı kaynaklarımızda yüksek kapasiteli hatlar kurmak kaçınılmazdır” diyerek, bu teknolojilerinin yatırımlara hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Sektörde lider marka Protank Makine ve Ekipmanları Ltd. Şirketi’nin de sahibi olan Murat Kırveli, meyve suyu, süt dahil içecek ve gıda sektörünün de Covid 19 salgınıyla mücadelede hijyen şartlarında üretimi ve gıda depolama malzeme kalitesini gerektiren sektörlerden olduğunu, güvenli depolamayı adeta zorunlu kılan tüm gıda ve içecek sektörü için ihtiyaca uygun kapasitelerde paslanmaz çelikten yüksek kalitede gıda ve içecek tanklarıyla her zaman sektörün tedarikçisi olmanın gururunu taşıdıklarını söyledi. Kırveli, ambalajlama sektöründeki yurt içinde ve yurtdışındaki üretim/satış/pazarlama/servis gibi çok değerli aktiviteleriyle su ve içecek sektörünün tedarik zincirinin vazgeçilmez halkası olduklarının farkındalığı ile sürdürülebilir bir kalite ve servis anlayışı içinde %100 yerli olan ve inovatif dokunuşlarla geliştirdikleri projelerine devam edeceklerini ifade etti. Tüm çözüm ortakları ile harika bir sinerji oluşturduklarını söyleyen Kırveli, “Ülkemiz küresel salgınlar, küresel su kaynaklarının tükenmesi krizi gibi tüm olumsuz gündemleri, bu değerli projeleri değerli yatırımcılarımızla birlikte hayata geçirmekle kalkınabilecektir. Son olarak Bahçe/Osmaniye’de Ayran Su San. ve Tic. A.Ş. yatırımlarıyla hayata geçen 30.000 şişe/saat kapasiteli su dolum/şişeleme ve paketleme tesisi, Amanos Sıra Dağlarının uzantısında 1000 metre. rakımlı Ayran mevkiinde yine Kırveli Makine A.Ş.’nin mühendislik tasarımı ve yüksek kalitedeki imalatıyla kuruldu ve yüksek bir verimle çalışmaktadır.” dedi.