Polat Makina, Teknoloji Odaklı Sanayi Desteği Alacak

Polat Makina, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi” programı kapsamında desteklenen ilk 10 proje arasına girdi.

 Polat Group Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Polat, Türkiye’de endüstriyel olarak ilk kez üretilecek olan “Süperkritik Akışkan Ekstraksiyon Sistemleri’nin” bitkilerin işlenmesi konusunda ürün kalitesini ciddi olarak artıracağını belirtti. İbrahim Polat: “Polat Makina firmamızın yeni teknolojik ürününü üretmek için Mayıs ayı itibariyle temelleri attık. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi” programı kapsamında aldığımız destekle “Süperkritik Akışkan Ekstraksiyon ve Separasyon Sistemleri” üretimimiz sayesinde Türkiye`de desteklenen ilk 10 proje arasında olmanın verdiği gururu yaşıyoruz. Ülkemize katma değer yaratmaya ve hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

Aydın Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa edilen, 18 ayda tamamlanması planlanan fabrikanın temelleri, Mayıs 2021 tarihi itibari ile atıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yerli üretimi teşvik etmek ve dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla yürütülen programda öncelik makine sektörüne verildi. MESS Teknoloji Merkezi’nin açılışı esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından açıklanan listede Polat Makina da yer aldı. Geliştirdikleri sistem hakkında bilgi veren Polat Group Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Polat, “Programda endüstriyel odaklı üreteceğimiz süperkritik akışkan ekstraksiyon sistemleri üretimiyle destekleneceğiz. Bu sistemimiz, tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi konusunda kaliteyi artıracak” diye konuştu.

Karbon ekstraksiyon yöntemi ile temel olarak bitki materyali içerisindeki faydalanılacak bileşik başka bir çözücüye alınıp işe yaramayan kısım bitki materyali içerisinde bırakılabilmektedir. Bu noktada üretimi yapılan süperkritik karbondioksit ekstraksiyon sistemleri gelişen teknoloji ile beraber en önemli ve kullanışlı yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemde, tamamıyla zararsız olan karbondioksit gazı yüksek basınç ve oda sıcaklığına yakın bir sıcaklıkla çözücü özelliği kazandırılmakta ve böylece bitki materyalindeki etken maddenin en doğal haliyle elde edilmesine imkân sağlamaktadır. Süperkritik karbondioksit ekstraksiyonu sayesinde, bitkisel ekstraksiyonda yoğun olarak kullanılan çözücülerin (etanol, hegzan, etil asetat vb.) zararlı etkilerinden ve ekstrakt içindeki kalıntılarından sakınabildiğimiz gibi yüksek sıcaklık kullanılmadığı için bitkisel etken maddelerin bozulmadan elde edilmesine de imkân sağlanmaktadır. Dünyadaki tıbbi ve aromatik bitki endüstrisinin oldukça büyük rakamlara ulaşmış olmasına rağmen tıbbi ve aromatik bitkiler bakımından oldukça zengin olan ülkemizin bu pazardan hakkettiği payı alamıyor olması Polat Makina’yı bu alanda çalışmaya teşvik etmiş. Üretilecek olan bu sistemler sayesinde çiftçilerimizin ürünleri ülkemizde dünya standartlarına uygun olarak işlenebilecek ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlanabilecektir.

Polat Makina, 1993’ten bu yana faaliyet gösterdiği endüstriyel satrifüj teknolojileri, dekantör ve seperatör üretimi sayesinde Dünya’da geldiği konumu bir üst seviyeye çekerek, şu an Türkiye’de ilk kez üretilecek olan “Süperkritik Akışkan Ekstraksiyon” ürünü ile fark yaratmaya devam edecek.