Tutkun Makine, 35 Yıllık Tecrübesiyle Sektöründe Lider Konumda

Türkiye’de ve Dünya’da sofralık zeytin çıkarma makinaları imalatı konusunda adından söz ettiren Tutkun Makine genel müdürü Bülent Tutkun ile yaptığımız röportajda şunları söyledi.

 

FOOD MACHINE: Tutkun Makine, kim tarafından, ne zaman ve nasıl kuruldu?

Bülent TUTKUN: Firmamızın kurucusu Nazmi Tutkun, 1945 yılında Bulgaristan’ın Kırcaali kasabasında doğdu. Ailesi ile birlikte 1951 yılında göçmen olarak Türkiye’ye geldi. Eğitim ve çıraklık hayatından sonra Torna ustası oldu ve 1969 da Almanya’ya gitti. Burada uzun süre büyük firmalarda önemli pozisyonlarda başarılara imza attı. 1984 yılında ülkesine dönüp İzmir’de en büyük hayali olan Nazmi Tutkun Makina’yı kurdu.

FOOD MACHINE: Ürün gruplarınız ve hitap ettiğiniz sektörler hakkında bilgi verir misiniz?

Bülent TUTKUN: Tutkun Makina‘nın faaliyet konusu sofralık zeytin işleme makinalarıdır. Zeytin çekirdeği çıkarma makinası, çekirdeksiz biberli zeytin makinası, densimetre grubu, dilimleme, sap ayıklama, zeytin eleme, çizme ve kesme makinaları, seçme bantları, çeşitli boy ve tipteki konveyör bantlar, palper makinası, zeytin transfer pompası, renk ayırma makinası, özel dolum hatları ve zeytinciliğin ihtiyaç duyduğu tüm özel makinalardır. Ürettiğimiz makinalar sadece iç piyasada değil, yurtdışında da birçok sofralık zeytin üretimi yapan firmada kullanılmaktadır. Akdeniz’e kıyısı olan zeytin üretiminin yaygın olduğu ülkelerde olduğu kadar A.B.D. de Tutkun Makina’nın ürettiği makinalar kullanılmaktadır.

FOOD MACHINE: Tesis, teknoloji ve üretim kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?

Bülent TUTKUN: Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde 50 personeli ile 7.000 m² arazi üzerine kurulan fabrikamız 5.100 m² kapalı alana sahiptir. Tüm üretimlerimizde her zaman son teknolojiyi takip ederek makina parkurumuzu ve işleme kapasitemizi 2020 yılında yıllık 1000 ton’a çıkarmayı başardık. Tüm sac akşamlarımız son teknoloji lazer kesim makinamız ile tüm talaşlı imalat gruplarımız özel CNC tezgahlarda işlenmektedir.

 

FOOD MACHINE: Fabrikanız ve ar-ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Bülent TUTKUN: Tutkun Makina olarak profesyonel teknik ekibimiz ve özel tasarım programları ile ar-ge çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. Bu doğrultuda her yıl ürün yelpazemizin artması da bunun bir göstergesidir. ar-ge faaliyetlerimiz, sektörün talepleri ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek yönlendirilmektedir ve her zaman “Daha iyisini ve daha kalitelisini nasıl yapabiliriz?” mantığıyla hareket ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz.

FOOD MACHINE: Ürünlerinizin öne çıkan özellikleri ve diğerlerinden farkı nelerdir?

Bülent TUTKUN: Tutkun Makina bilindiği gibi sofralık zeytin işleme makinalarında ön plana çıkan bir markadır. “Çekirdek Çıkarma” ve “Biber Doldurma” gibi sektörde birçok ilklere imza atan Tutkun Makina ürettiği tüm makinalarında üstün performansı, sorunsuz bir çalışmayı amaçlar ve gerçekleştirir. Dünya’nın ve Türkiye’nin her yerine tecrübeli personeller ile düzenli ve sürekli servisimiz; yüksek kaliteli, stoklu ve sorunsuz yedek parça hizmetimizle müşteri memnuniyeti en büyük enerjimizdir.

FOOD MACHINE: Kaliteniz ve hangi kalite belgelerine sahipsiniz?

Bülent TUTKUN: Üretim ve montaj aşamalarını sürekli kalite kontrol mantığıyla takip eden Tutkun Makine, ISO9001 ve TSE belgelerine, CE etiketine sahiptir.

FOOD MACHINE: Türkiye’deki pazar payınızdan bahseder misiniz?

Bülent TUTKUN: Şirketimiz 35 yıllık tecrübesiyle sektöründe lider konumda pazara hakimdir.

FOOD MACHINE: Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?
Bülent TUTKUN: Her geçen yıl yeni ülkelere ihracat yapıyoruz. Fas, Tunus, Mısır, Cezayir, Suriye, İran, Ürdün, Suudi Arabistan, Yunanistan, ABD, Arnavutluk, Güney Afrika, Sırbistan, Polonya, Kanada, Avustralya, Azerbaycan, Filistin, Lübnan, Cezayir, KKTC ihracat yaptığımız başlıca ülkelerdir.

FOOD MACHINE: Ürettiğiniz makinaların pazarlama aşamasından bahseder misiniz?

Bülent TUTKUN: Katılımcı olarak katıldığımız yurtiçi ve yurtdışı fuarlarda hem firmamızı tanıtıyoruz hem de yeniliklerimizi sergiliyoruz. Müşterilerimizi yerlerinde ziyaret edip karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak kapasite ve üretimlerinin en verimli şekilde artmasına destek oluyoruz. Kendi tecrübemiz ile müşterilerimizin isteklerini birleştirdiğimizde ortaya mükemmel projeler, düşük maliyetli ve kaliteli yüksek kazançlı ürünler ortaya çıkarıyoruz. Müşteri memnuniyeti en büyük temennimizdir.

 

FOOD MACHINE: Hammadde sorunu yaşıyor musunuz? Bu konudaki sıkıntılarız nelerdir?

Bülent TUTKUN: Globalleşen dünya şartlarında herhangi bir hammadde sıkıntısı yaşanmamaktadır. Türkiye piyasalarında bulunamayan endüstriyel her türlü malzemeyi ithal edebiliyoruz.

FOOD MACHINE: 2020 yılı firmanız için nasıl geçti? 2021 yılından beklentileriniz nelerdir?

Bülent TUTKUN: 2020 yılı her ne kadar zor olsa da bizim için gayet olumlu geçti. Firmamızın hedeflediği büyüme rakamlarını yaptığımız stratejik planlar ile gerçekleştirdik. En önemlisi ise kapasitemizi yıllık 1000 ton’a çıkararak büyüdük ve portföyümüze 2 yeni ülke daha ekledik. 2021 yılı için de özellikle yapacağımız ihracatlar ile belirlediğimiz büyüme yolunda ilerlemeye devam edeceğiz.

 

FOOD MACHINE: Sektörünüzle ilgili söylemek istedikleriniz ve yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

Bülent TUTKUN: Sanırım her sektörde olduğu gibi biz de kalifiye eleman sıkıntısı yaşıyoruz. Üniversitelerle ve meslek yüksekokullarıyla karşılıklı yaptığımız görüşmelerle bu sorunu aşmaya çalışıyoruz.

FOOD MACHINE: Katıldığınız yurt içi ve yurt dışı fuarlar hangileridir? Bunlarla ilgili değerlendirme yapar mısınız?

Bülent TUTKUN: Firmamız yurt içi ve yurt dışı fuar katılımına özen ve önem göstermektedir. Fakat bu yıl pandemiden dolayı tüm dünya gibi bizlerde sadece sanal fuarlara katılabildik. Pandemiden sonra yeni fuarlar, yeni ülkeler, yeni müşteriler ile buluşabilmek için çok heyecanlıyız.