Assan Foods’dan Tarıma Tam Destek

Türkiye’nin en büyük ketçap, mayonez ve sos üreticisi Assan Foods, Tam Destek Programı ile çiftçilere her konuda destek oluyor. Program kapsamında yürütülen “Temiz Domates Kazandırıyor” kampanyasında, domates işleme sezonunda 30 gün boyunca en iyi değerlere sahip domatesleri yetiştiren çiftçilere ödül dağıtıyor. 9 Ağustos 2021’de başlayan kampanya süresince en iyi değerlere sahip domatesleri yetiştirip işlenmek üzere Assan Foods tesisine getiren çiftçilere ödül veriliyor. Değerlendirme 3 aşamada gerçekleştiriliyor.

Kibar Holding bünyesinde 1998 yılında kurulan, günde 4.500 ton taze domates işleyebilme kapasitesiyle Türkiye’nin bir noktada en fazla domates işleme fabrikalarından birine sahip olan Assan Foods, geleneksel “Temiz Domates Kazandırıyor” kampanyasıyla domates yetiştiricilerini ödüllendiriyor, iyi tarıma destek oluyor. 9 Ağustos 2021’de başlayan ve 30 gün sürecek kampanyada en iyi değerlere sahip domatesleri yetiştirip işlenmek üzere Assan Foods tesisine getiren çiftçilere ödül veriliyor.

Assan Foods Tam Destek Programı kapsamında düzenlenen kampanyada, şirketin salça üretiminde kullanılan endüstriyel domatesin en yoğun yetiştirildiği bölge olan Karacabey Ovası’nın yanında, Susurluk’ta kurulu fabrikasına getirilen ürünler, 3 aşamada değerlendiriliyor.

Çiftçilerle yakın iş birliği içerisinde olduklarını söyleyen Assan Foods Genel Müdürü Hakan Koçoğlu, “Çiftçilerimizin emeğine çok değer veriyoruz ve onları her zaman destekliyoruz. Bu kampanyamız da çiftçinin emeğini ödüllendiriyor. En iyi değerlere sahip domatesleri yetiştiren çiftçileri, bir kampanya ile ödüllendiren ilk firmayız. Bu yıl üçüncü kez gerçekleştirdiğimiz kampanyamızın, çiftçilerimizin de beğenisi ve sahiplenmesiyle gelenekselleşmesi, bizlere mutluluk veriyor” dedi.

Hakan Koçoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öte yandan, 2017 yılında başlatmış olduğumuz, teknoloji odaklı Assan Foods Akıllı Tarım Projemiz, tarım üreticisi ve gıda sanayicisi iş birliğini, teknoloji kullanımıyla bir sonraki adıma taşımakta; çiftçi, tarım işçisi, sanayici ve tüketici için, Türkiye tarımı için somut, sürdürülebilir değerler üretmektedir. Bu projemiz kapsamında Karacabey Ovası’ndaki tarlalara yerleştirilen meteoroloji istasyonları ve sensörler ile özel domates fidelerimizin gelişimini her an takip ederek 11 parametrede önemli veriler topluyoruz. Bunların yanı sıra, sözleşmeli tarım alanında öncü uygulamalar gerçekleştiren Assan Foods, çiftçilere yönelik ‘Tam Destek Programı’ kapsamında, ayni ve maddi desteklerin yanı sıra çiftçileri sürekli eğitimler ve ‘Çiftçinin El Kitabı’ gibi yayınlarla desteklemektedir. Sözleşmeli tarım uygulamalarımız, yerel çiftçilerin ve tarım işçilerinin desteklenmesine yardımcı olmanın yanı sıra, domates üretiminin fideden başlayarak tüm aşamalarının takip ve kontrolü için kolaylaştırıcı bir mekanizma işlevi görmektedir. Türkiye’de tarımsal istihdamın bir kısmını oluşturan ve domates tarımında da yoğun olarak faaliyet gösteren ‘mevsimlik tarım işçilerinin’ sezon döneminde yaşam koşullarının iyileştirilmesine destek olmak için de çalışmalar gerçekleştiriyoruz. “

 

3 Aşamada Değerlendirme, Birinciye Tablet Bilgisayar Hediyesi

“Temiz Domates Kazandırıyor” kampanyasında domates yetiştiricilerinin fabrikaya getirdiği ürünler 3 aşamada değerlendiriliyor. Birinci değerlendirme aşamasını en düşük fire, ikinci değerlendirme aşamasını en yüksek brix değer, üçüncü değerlendirme aşamasını da en yüksek miktar oluşturuyor. Domatesin içerisinde bulunan katı madde miktarını gösteren bir değer olan brix (kuru madde) değeri, bir kg salçanın yaklaşık kaç kg domates kullanılarak yapıldığının, yani verimliliğin ifadesini oluşturuyor.