Cargill Beyaz Et Üretimindeki İnovatif Çözümlerini Sektör Liderlerine Tanıttı

Cargill, 4-6 Nisan tarihleri arasında düzenlediği “Teknoloji ve İnovasyon Buluşmaları”nda Türkiye’nin önde gelen hayvan yetiştiricileri ve beyaz et üreticileri ile bir araya geldi. Cargill Hayvan Besleme iş kolundan uzmanlar, hayvan verimliliği ve çiftlik yönetimi üzerine geliştirilen dijital çözümleri ve yürüttükleri Ar-Ge çalışmaları hakkında sunumlar gerçekleştirdi.

Hayvan besleme alanında 120 yıldan fazla deneyime sahip Cargill, besleme ve çiftlik yönetimi alanında yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları ve sağlıklı, verimli, sürdürülebilir beyaz et üretimine yönelik dijital çözümleri ile sektörde fark yaratıyor. Cargill, düzenlediği “Teknoloji ve İnovasyon Buluşmaları”nda Türkiye’nin önde gelen beyaz et üreticileri BRF, Şenpiliç ve Lezita ile geliştirdikleri yenilikçi çözümleri paylaştı.

“Yerli üreticiyi inovasyonla buluşturarak rekabet gücünü artırıyoruz”

Cargill Hayvan Besleme (CAN) Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Rene Osorio, küresel ve yerel trendleri yakından takip eden bir stratejiyle gıda üretiminin tüm alanlarında yerel üreticiye destek olduklarını, yenilikçi dijital çözümleri hayvancılık sektörüne kazandırarak yerli üreticinin rekabet gücünü artırdıklarını belirtti. Beyaz et üretiminde çok yönlü ve kapsayıcı bir yaklaşım sunduklarını ifade eden Osorio, “Cargill Hayvan Besleme iş birimi olarak hem tarım ve tarım ürünleri hem hayvan yetiştirme ve et ürünleri sektörlerinde modern, sürdürülebilir ve verimli üretim için 158 yıllık global deneyimimizle güvenilir çözüm ortaklığı sunuyoruz” dedi. Osorio Cargill olarak üreticinin aklındaki “Doğru formülasyonları en iyi maliyetle üretiyor muyum? En iyi tedarikçileri mi seçiyorum? Operasyonum sürdürülebilir mi? Hayvan sağlığı ve verimini nasıl ölçebilirim? Hayvanlarımı hasat etmek için en uygun yaş nedir? İşletmemde kârı optimize ediyor muyum? Yatırım Getirisini (ROI) artırmak için fırsatlarım neler?” gibi sorulara bilimsel ve eyleme geçirilebilir öngörüler sunarak dijital çözümler ürettiklerini söyledi ve ekledi: “Tüm bu adımların dinamik bir şekilde sadece bugün için değil, gelecek nesiller için de doğru olanı yapma vizyonuyla uzun vadeli bir bakış açısıyla yönetilmesi hem verimlilik hem de sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşıyor”.

“Hayvan sağlığı ve verimlilik için gereken ideal besini sağlıyoruz”

Sürdürülebilir üretimi geliştirirken pazar dalgalanmalarına dirençli ve tüketim trendlerine uyumlu, karar alma süreçlerini hızlandıran bir dizi farklı araç ve hizmet geliştirdiklerini belirten Osorio şu bilgileri paylaştı: “Cargill Besleme Sistemi (CNS) hayvanlar için en az maliyetle optimum performansa yönelik yem formülasyonları oluşturulmasını sağlıyor. Farklı tedarikçilerden edinilen besin çeşitliliğine karşın çeşitli senaryoları çalışarak, çiftlik verimliliğinin ve hayvan sağlığının geliştirilmesine olanak sağlıyoruz. Kanatlı bağırsak mikrobiyotasının analiz edilmesini sağlayan GalleonTM Analiz Sistemimiz de yapay zeka algoritmaları yardımıyla hayvandan insana geçen bakteriyel hastalıkların azaltılmasında büyük avantaj sağlıyor. GalleonTM’un sağladığı içgörüler ile oluşturulan yem formülasyonları, hayvan sağlığını geliştiriyor ve verimliliği artırıyor.”

Çiftliklerde dijital dönüşüm dönemi

Üretim çiftliklerinde dijital dönüşümü sağlamak için modern yönetim teknolojileri geliştirdiklerini söyleyen Osorio, “PanoramaTM hizmetimiz baştan sona tüm üretim süreçlerinde zamanlama optimizasyonunun gerçekleştirilmesine ve pazardaki talebin yeterli miktarda karşılanarak üretim hedeflerine ulaşılmasına yardımcı oluyor. Bu hizmetimizi kullanarak yıllık kar marjını yüzde 24’e varan oranlarda artıran müşterilerimiz mevcut. Öte yandan yapılan araştırmalar çiftlik verimliliğinin yaklaşık yüzde 32 oranında hayvan sağlığı, yüzde 27 oranında hayvan beslenmesi, yüzde 41 oranında ise çiftlik yönetimi ile bağlantılı olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla çiftliklerdeki hava, nem, ışık ve su kalitesi en az besin kalitesi kadar önemli konumda. Çiftlik koşullarını izlemek için FarmShieldTM uygulamamız, otomatik yem ölçüm sistemi BinSentryTM ve hayvan ağırlığının dijital takibine olanak tanıyan BirdooTM sistemimizle bu alanlarda da inovatif çözümler sunuyoruz” diye konuştu.

4 Nisan tarihinde Bandırma’da BRF, 5 Nisan’da İzmir’de Lezita ve 6 Nisan’da Sakarya’da Şenpiliç ekipleri ile gerçekleşen buluşmalarda, CAN EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Bölgesi Dijital Çözümler Ticari Direktörü Gonny Oudijk, CAN Kanatlı Hayvanlar Teknoloji Lideri Anne Goderis, CAN EMEA Besleme Lideri Leen Wigboldus ve CAN Türkiye Kanatlı Teknik Müdürü Tevfik Gül, hayvan sağlığı, beslenme sistemleri, çiftlik verimliliği ve entegrasyon verimliliği üzerine kapsamlı sunumlar gerçekleştirerek, üreticilerin dünya nüfusunun sürdürülebilir ve verimli bir şekilde beslenmesine yönelik sorularını yanıtladı.