Türk Zeytinyağı “Monte İda” dan Gurur Verici Başarı

Monte İda, Organik Natürel Sızma Zeytinyağı ile Japonya Gıda Analistleri Derneği tarafından düzenlenen 61. Japan Food Selection’da Altın Ödül’e layık görülerek yarışmada ödül alan tek Türk Zeytinyağı markası oldu!

Ege’nin ideal ikliminde ve verimli topraklarında yetişen, özel zeytinlerden elde ettiği zeytinyağlarını, en uygun koşullarda doğallığı bozulmadan tüketicilere sunan Monte İda, yıllardır satış yaptığı Japonya pazarında Türk Zeytinyağı adına gurur verici bir başarıya imza attı.

“Ege-no-Kagayaki” yani Ege’nin Parıltısı sloganıyla yarışmaya sunulan Monte İda Zeytinyağı’na Japonya Gıda Analistleri Derneği tarafından verilen 61. Japan Food Selection Altın Ödül’ü, Japon tadımcılar tarafından içilmesi tavsiye edilen, lezzetli ve kaliteli bir Türk zeytinyağı olarak tasvir edilmiş. Ödül alan tek Türk markası olarak Türk zeytinyağının kalitesini tüm dünyaya bir kez daha ispatlamış oldu.

Japonya ve Türkiye’nin çok yakın bir dostluğu bulunuyor. 1890’da Japonya’nın güneydoğusunda bulunan Kuşimoto’daki balıkçılar, Kuşimoto açıklarında karaya oturan Türk gemisi Ertuğrul Fırkateyni’nin Türk mürettebatını kurtardı. Batan fırkateyn ve donanma subaylarının manevi mirası 130 yıldır süren törenlerde Türk ve Japon halklarının gönüllerinde canlılığını koruyor. 1985’te ise Türk Hava Yollarının, İran-Irak Savaşı sırasında kaçamayan Japon vatandaşlarını kurtararak Japonya’ya evlerine kavuşturması da Türkiye-Japonya ilişkilerinin kilit taşı olarak hatırlanıyor.

Bu ödül Türk-Japon dostluğunun pekişmesi açısından da oldukça önemli. Japonya’da satılan Ödüllü Monte İda Zeytinyağının (Ege-no-Kagayaki) üzerinde “Japonya-Türkiye Dostluk Şehri Menşei” çıkartması bulunuyor. Bu mührü taşıyan ürünlerin satışından elde edilen gelirin bir kısmı, çiçek bağışlarında kullanılmak üzere Kushimoto kasabasındaki anıt mezara bağışlanıyor.

Türkiye’deki marketlerin yanı sıra Japonya, Amerika, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin gibi dünyanın bir çok ülkesinde de market raflarındaki yerini almaya devam eden Monte İda, Türk zeytinyağını, katıldığı yurtdışı fuarlar ve ürünlerinin satıldığı ülkelerdeki tanıtım faaliyetleri ile en iyi şekilde temsil etmek için çalışmalarına devam ederken, Japonya’da aldığı altın madalya ile lezzeti ve kalitesiyle adından söz ettiriyor.

Monte İda ürünleri, Kaz Dağlarının eteklerinde yer alan Havran’da kurulu Uygun Rafine Entegre Zeytinyağı Tesisleri’nde üretiliyor. Mitolojide “İda” olarak anılan Kaz Dağları klimatik yapısı ve ekosistemiyle, insan organizması için en ideal havaya sahip olmasıyla ve en lezzetli zeytinlerin yetiştiği topraklar olmasıyla seçkinleşir.

Uygun Rafine Entegre Zeytinyağı Tesisleri, 1960’lı yıllarda önce zeytinyağı rafinerisi olarak kapılarını açtı. İlerleyen yıllarda kontinü sistem zeytin sıkım, depolama ve dolum ünitelerini de hizmete sokarak Türkiye’deki sayılı entegre zeytinyağı tesisinden biri haline geldi. Nesilden nesle geçen zeytinyağı geleneğini Uygun ailesinin yeni jenerasyonu devam ettiriyor. Monte İda’nın üretim ve yurtdışı satışı ile Emre Uygun, Türkiye satış ve pazarlaması ile ise Aysun Uygun ilgileniyor.