Hinox Makina, Kalite ve Fiyat Avantajıyla Hizmet Veriyor

2018 yılında Konya’da kurulan Hinox Makina, süt sektörü başta olmak üzere, bal, ketçap mayonez, ve meyve suyu firmalarının anahtar teslim projelerine imza atıyor.  Hinox Makina genel müdürü ve makine mühendisi olan Niyazi YEŞILTAŞ firması ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

 FOOD MACHINE: Hinox Firması ne zaman ve nasıl kuruldu?

Niyazi YEŞILTAŞ: Hinox firması 2018 yılında Konya’da konusunda uzman mühendis, elektrik otomasyon ekibi ve gıda makineleri konusunda uzman ekiplerin işbirliği ile kuruldu. Kurulduğu günden itibaren müşteri ihtiyaçları, kalite ve fiyat avantajıyla hizmet vermektedir.

FOOD MACHINE: Firmanızın hitap ettiği sektörler nelerdir?

Niyazi YEŞILTAŞ: Firmamızın hitap ettiği ana sektör süt ve süt ürünleri makine ve ekipman ve anahtar teslimi projeler olmakla beraber bal tesisleri, ketçap mayonez tesisleri ve meyve suyu tesislerine yönelik makine ekipman ihtiyaçları ve anahtar teslimi projeler konusunda da faaliyet göstermekteyiz.

FOOD MACHINE: Fabrikanız Arge çalışmalarından bahsedermisiniz?

Niyazi YEŞILTAŞ: Fabrikamızın saha deneyimli bir ekibi mevcuttur. Müşteri istek ve menfaatleri göz önünde bulundurularak ürettiğimiz makineler fabrikamızın arge birimi tarafından titizlikle dizayn edilerek risk analizleri yapılır ve üretim aşamasına geçilir. Ürettiğimiz her makine tecrübeli arge ekibimiz tarafından kalite, gıda güvenliği gereklilikleri tetkik ve analiz edildikten sonra üretim aşaması tamamlanmış olur.

FOOD MACHINE: Projeyi oluşturma makineleri üretme ve bu makinelerin montajını yapma sürecini bize anlatırmısınız?

Niyazi YEŞILTAŞ: Projeyi oluşturma sürecimiz bina inşaatından itibaren başlamaktadır. Fabrikanın üreteceği ürünlere göre hammadde girişi, üretilecek ürünlerin proses durumlarına göre gıda güvenliği ve hijyen şartları göz önünde bulundurularak üretim üniteleri belirlenmektedir. Alt yapı logar çıkış yerleri tespit edilmekte, Nihai ürün depolama alanları ve ürün sevkiyat noktaları belirlenip bina projesi oluşturulmaktadır. İkinci Safha olarak Müşterinin Üretim kapasitesi istediği Teknolojik özelliklere uygun makina ve ekipman üretimi gerçekleştirilmektedir. Makina ve ekipman yerleşim projelerimiz proje büyüklüğüne göre 2D veya 3D olarak tasarlanmakta ve müşteriye takdim edilmektedir. Proje onayını mütakiben malzemelerin imalat sürecine başlanmaktadır. Makine üretim aşamasından sonra makineler kurulum sahasına sevk edilip uzman ekibimiz tarafından projeye uygun olarak yerleştirilip boru tesisatı yapılmaktadır. Gerekli Elektrik bağlantıları ve otomasyon programları yapıldıktan sonra fabrikanın devreye alma süreci başlamaktadır. Müşterinin hedeflediği kalite ve kapasitede üretim sonuçları alındıktan sonra proje teslimi yapılmaktadır. Proje tesliminden sonra fabrikamızın uzman ekibi müşteri ilişkileri, müşterilerimizin büyüme hedefine göre devam etmektedir.

FOOD MACHINE: Birazda üretim kapasiteniz ve kalitenizden söz edebilir misiniz?

Niyazi YEŞILTAŞ: Fabrikamız kurulduğu günden beri her yıl istikrarlı bir şekilde üretim kapasitesini artırmaktadır. Tabii üretim kapasitesindeki artışı sağlarken, kalitemizden ödün vermemek adına alt yapı çalışmaları ve uzman üretim ekibimizin kapasitesi göz önünde bulundurularak sağlıklı bir büyüme olması noktasında titizlik göstermekteyiz. Kalite noktasında müşterilerimizden şu ana kadar olumsuz bir dönüş gelmemekle beraber müşterilerimizden olumlu dönüşler sıklıkla gelmekte ve bu da bizim için sevindirici ve gurur verici olan gelişmelerdir. Yapmış olduğumuz işlerde müşterilerimizin memnuniyeti ve tercih sebebi olması büyümemizin asıl itici gücüdür.

FOOD MACHINE: Geleceğe Dönük hedefleriniz projeleriniz nelerdir?

Niyazi YEŞILTAŞ: Firmamız hem iç hem de dış pazarlardaki kalitesi ve hizmetiyle kendini kanıtlamıştır. Hedefimiz Avrupa birliği ülkelerinde sektörün öncüleri arasına firmamızı ön sıralara yerleştirmek ve Avrupa pazarından pay alabilmektir. Bunula ilgili çalışmalarımız titizlikle yapılmaktadır. Umarım en kısa zamanda hedeflerimize ulaşırız.

FOOD MACHINE: Hassas bir alan olan gıda sektörüne hitap ediyorsunuz bu sektörle alakalı özellikle üzerinde durduğunuz bir konu var mı?

Niyazi YEŞILTAŞ: Tabi ki var, gıda konusu uzmanlık gerektiren bir konudur. Gıda makinesi üretimi bilgi tecrübe ve hassasiyet gerektiren bir konudur. Yapılan makine, ekipman ve tesislerde hata kabul edilmeyen bir sektördür. Bu konuda yapılacak hatalar telafisi olmayan kayıp ve zararlara sebep olmaktadır. Prosese uygun üretim yapmak hem saha deneyimi hem de teorik bilgi gerektirir. Müşterilerin yaptıkları proje firması tercihi geleceklerini birebir etkilemektedir. Bizim başarımızın temel nedeni müşterilerimizle beraber büyümekten kaynaklanır. Bundan dolayı çok mutluyuz.

FOOD MACHINE: Özellikle bazı kurumlar, kalkınma ajansları, KOSGEB gibi kuruluşların özel sektörü teşvik etmesi ve desteklemesi konularından faydalanıyor musunuz?

Niyazi YEŞILTAŞ: Firmamızı kurarken KOSGEB desteğinden faydalanmıştık. Onun haricinde başka bir destekten faydalanmadık.

FOOD MACHINE: Ürettiğiniz malzemelerin pazarlama aşamasından bahseder misiniz?

Niyazi YEŞILTAŞ: Ürettiğimiz ürünlerin pazarlaması ile ilgili gerek iç pazarda gerekse dış pazarda reklam çalışmaları ve hizmete dayalı destek, aktif pazarlama yöntemleri esas alınmıştır. Yurtdışı pazarında deneyimli ihracat ekibimiz yoğun çalışmalar yapmaktadır. İç pazarda ise her geçen gün tercih edilir marka durumuna gelmekteyiz.

FOOD MACHINE: İhracat yaptığınız ülkeler nerelerdir?

Niyazi YEŞILTAŞ: İhracatımızın ana eksenini Rus ülkeleri, Kafkasya, Türki Cumhuriyetler, Kuzey Afrika ve orta doğu ülkeleri teşkil etmektedir. İhracat yaptığımız ülkelerde Avrupalı üreticilerle gerek kalite ve gerekse fiyat noktasında yoğun bir rekabet içindeyiz. 23 ülkeye ihracat gerçekleştirmekteyiz. İhracat yaptığımız ülke sayısı her geçen zaman içinde artmakta ve bundan büyük memnuniyet duymaktayız. Avrupa birliği ülkelerinde ilaç ve kozmetik sektörlerine makine ve ekipman ihtiyacını karşılamak için yoğun görüşmelerimiz devam etmektedir.

FOOD MACHINE: Hammadde sıkıntısı yaşıyor musunuz?

Niyazi YEŞILTAŞ: Hammadde de sıkıntı yaşamıyoruz ama hammaddeler döviz bazlı fiyat artışlarından dolayı zaman zaman fiyat istikrarında sıkıntı yaşıyoruz.

FOOD MACHINE: Sektörünüzle ilgili söylemek istediğiniz ve yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

Niyazi YEŞILTAŞ: Döviz bazlı son yıllarda artan hammadde maliyetleri ve ülkemizde yaşanan enflasyondan dolayı işçilik maliyetlerindeki artış zaten pahalı olan hammadde fiyatlarını daha da artırmakla iç piyasada müşteriler ürünü almakta zorlanmakta ve dış piyasalarda da döviz bazlı maliyet artışından dolayı rekabet gücümüz düşmektedir.

FOOD MACHINE: 2022 Yılı Firmanız için nasıl geçti, 2023 Yılından beklentileriniz nelerdir?

Niyazi YEŞILTAŞ: 2022 Yılı içinde firmamız hedeflediği satış rakamlarının üzerine çıkmayı başardı ve müşteri potansiyelini artırdı. 2023 yılı için bazı belirsizlikler olmakla beraber hedeflerimizin üzerine fazlasıyla çıkacağımızı düşünüyoruz. Özellikle ihracatta büyük beklentilerimiz vardır.

FOOD MACHINE: Son olarak neler eklemek istersiniz?

Niyazi YEŞILTAŞ: Son olarak müşteri talepleri ve gereksinimlerini önemseyen, ürünlerini kaliteli üreten ve müşteri ilişkilerini düzgün bir zeminde yürüten firmalar her zaman başarılı olur ve ekonomimize büyük katkılar yapar.  Bu fırsatı bizlere verdiğiniz için sizlere Teşekkür ederim.