Türkiye’de En Çok Tüketilen Kuruyemiş Ay Çekirdeği

En sevilen atıştırmalıklar arasında yer alan kuruyemiş, film ve dizi keyfinin, çay sohbetlerinin en keyifli eşlikçisi olarak öne çıkıyor. Bağımsız araştırma şirketlerinin Türkiye’de satış yapılan noktalardan elde ettiği verilere göre, Türkiye’de en çok tüketilen paketli kuruyemiş ay çekirdeği olurken, onu bir başka eğlenceli kuruyemiş olan yer fıstığı takip ediyor.

Türkiye genelinde, en popüler kuruyemiş ay çekirdeği olarak açıklandı. Toplam kuruyemiş tüketiminin yüzde 50’sini oluşturan ay çekirdeğini, yer fıstığı takip etti. Bölgesel tüketim alışkanlıklarına bakıldığında ise, paketli kuruyemiş tüketiminin en yüksek olduğu bölge, Marmara Bölgesi olarak belirlendi.

“Ürün tüketim oranı bölgelere göre değişiklik gösteriyor”

Ay çekirdeğinin sektörün yüzde 50’sini oluşturduğunu belirten Peyman Genel Müdürü Ali Burak Aygül, “Kuruyemiş, geniş ürün yelpazesi ile Türkiye’de en çok tüketilen atıştırmalıkların başında geliyor. Türkiye’de bu ürünler arasında ise en çok ay çekirdeği tüketiliyor. Daha sonra onu sırasıyla yer fıstığı ve antep fıstığı takip ediyor. Ancak, tüketicilerimizin beğenisine ve tercihlerine bağlı olarak, bu oranlar bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. Özellikle paketli kuruyemiş tüketiminin Marmara Bölgesi’nde en yüksek olduğunu gözlemliyoruz. Ayrıca batı bölgelerinde antep fıstığı ciroda ikinci olurken, doğu bölgelerinde ise yer fıstığı tüketimi antep fıstığının önüne geçiyor’’ dedi.

“Özellikle etnik pazarlara yoğun bir ay çekirdeği ihracatımız var”

Türkiye’nin yüksek kalitede ay çekirdeği üretimindeki liderliğinin, ihracatta da önemli bir paya sahip olduğunu söyleyen Aygül, şöyle konuştu: “Dünya genelinde ay çekirdeği tüketimine dair artan talepten büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Özellikle etnik pazarlarda ay çekirdeğinin üstünlüğü söz konusu. Arnavutluk gibi pazar lideri olduğumuz bölgelerde, ihracatımızın yarısına yakınını ay çekirdeği oluşturuyor. Peyman olarak her zaman tüketicilerimizin ihtiyaçlarını ve tercihlerini yakından takip etmeye ve sunduğumuz ürünlerle onların keyifli anlarını taçlandırmaya devam edeceğiz. Tüketici ihtiyaçlarına göre sürekli olarak geliştirdiğimiz geniş ürün yelpazemiz ile birlikte gelecek dönemlerde de kuruyemiş sektörüne ve tüketicilerin hayatına dokunmayı ve değer katmayı sürdüreceğiz.”