Anko Makine, Yaptığı İhracatlarla Ülke Ekonomisine Katkıda Bulunuyor

1996 yılından beri gıda ve unlu mamuller sektörlerine yönelik makinaların ithalatını yapan ve daha sonra bu makinaların imalatına başlayan firma yaptığı ihracatlarla ülke ekonomimize katkıda bulunuyor. Donut, kruvasan, içi dolgulu kurabiye, çöp şiş dizme ve pandispanya dilimleme makinalarında iddaalı olan Anko Makinanın satış pazarlama ve dış ticaret müdürü Selda PALA bize firması hakkında bilgiler verdi.  

FOOD MACHINE: Firmanızın kurulışu ve ürünlerinizden bahseder misiniz?

Selda PALA: Firmamız 1996 yılında Karaköy Rıhtım Caddesi Şargo İskelesi Sokak Güven İş Hanında kurulmuştur. Kurulduğu günden bu güne kadar Türkiye’nin gelecek sanayisi için Yöresel gıdaların endüstriyele cevrilmesinde öncülük etmek ve Türkiye’de olmayan teknolojileri ülkemize getirerek sanayimizin gelişmesinde öncülük etmiş olan bir firmayız. Ürünlerimizi sıralarsak başta donut, kruvasan, içi dolgulu kurabiye, çöp şiş dizme ve pandispanya dilimleme makinaları olmak üzere, oklavasız hamur açma ve yufka&lavaş makinası, lahmacun, baklava, simit, yaprak sarma ve çeşitli börek üretim hatları, içli köfte, antep yuvalama gibi ürünleri sayabilirim. Bu ürünlerin gıda teknolojileri ile buluşması ve endüstriyelleşmesi şirketimiz tarafından Türkiye’ye kazandırılmıştır.

FOOD MACHINE: Hangi ülkelere İhracat yapıyorsunuz?

Selda PALA: Firmamız, Arap Ülkeleri, Filipinler, Endonezya, Kanada ve Avustralya Ülkelerine, Türk Cumhuriyetlerinden Afrika’ya, kadar makine ihracatı yapmaktadır.

FOOD MACHINE: Gelecekteki hedefleriniz nelerdir?

Selda PALA: Hedeflerimiz en başında kaliteli teknolojilerimizi Türk ürünü olarak dünya kalitelerinin üstüne çıkartmak. Şirketimiz mevcut makinelerimizin dışında daha yeni ve 150 farklı gıda ve unlu mamul teknolojilerini devreye alınmayı hedefliyor. Bütün bunların hazırlıkları, grafik tasarım çizimleri ve teknik resim çizimleri yapılmıştır. Hepsi yerli ve milli olup firmamıza aittir. Bu makineler ile ülkemizin ekonomisine ve ihracatına katkı yapmaya hazırlanıyoruz.

FOOD MACHINE: 2023 yılı sizin için nasıl geçti, 2024 yılından beklentileriniz?

Selda PALA: 2023 yılında donut, kruvasan, çöp şiş dizme ve pandispanya dilimleme teknolojilerini devreye sokmuş bulunmaktayız. Saatte 10.000 adet hareketli tortilla preslerimiz Türk ve Dünya pazarına sunulacaktır, Türkiye’nin en büyük ve en gelişmiş gıda teknolojilerinin bulunacağı showroom makine marketimiz, 7/24 açık olacak fuar alanımız 2024 yılı başlarında açılmış olacaktır.

FOOD MACHINE: Bunlar dışında eklemek istedikleriniz nelerdir?

Selda PALA: Bir çok gıda ve unlu mamuller makinelerinin imalat ve ihracatını yaparak ülkemiz ekonomisine ve ihracatına katkıda bulunan şirketimizin yönetim kurulu başkanı Yunus ULUPINAR’a ülkemize katkıda bulunduğu için teşekkürlerimi sunarım. Ayrıca web sitelerimizden ve sosyal medyalarımızdan yeniliklerimizi takip edebilirsiniz.