PepsiCo Türkiye’deki 6’ncı Fabrikasının Temelini Manisa’da Attı

PepsiCo’nun Manisa’da 2017’de faaliyete geçirmeyi planladığı yiyecek fabrikasının temeli, 13 Aralık’ta, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde atıldı. Törene,  Manisa Vali Vekili Ünal Çakıcı, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgülü ve PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Levent Yüksel katıldı.

 

Fabrika İlk Etapta 350, İnşaat Safhasında İse 500 Kişiyi İstihdam Edecek.

PepsiCo, yatırımın beraberinde gelen kapasite artışıyla birlikte Türkiye yiyecek operasyonunun toplam üretim hacminin %25-30’unu üretecek.

Dünyanın en büyük yiyecek ve içecek şirketlerinden biri olan PepsiCo, 2017’de faaliyete geçmesi planlanan Türkiye’deki 6’ncı üretim tesisinin temelini, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 13 Aralık’ta düzenlenen bir törenle attı.  Manisa Vali Vekili Ünal Çakıcı, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgülü’nün  katıldığı temel atma töreni, PepsiCo Genel Müdürü Levent Yüksel ve PepsiCo üst düzey yöneticilerinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Manisa Vali Vekili Ünal Çakıcı, “Üreten ülkeler, toplumlar her zaman daha başarılı olurlar. PepsiCo’nun Manisa’da yeni fabrikasıyla üretime katılması bizleri daha da güçlendiriyor. PepsiCo’nun yatırımından ve bölge ekonomisine sağlayacağı katkılardan dolayı mutluyuz” dedi.

“Bu Yatırım Pepsico’nun Ülkede Uzun Vadeli Bir Yatırımcı Olduğunun Göstergesi”

PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Levent Yüksel, dünyadaki 8’inci büyük PepsiCo işbiriminden biri olan Türkiye’nin şirket için stratejik öneme sahip olduğuna dikkat çekerek “PepsiCo, böylece bir kez daha, ülkede uzun vadeli bir yatırımcı olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye genç ve dinamik nüfusuyla büyümeye devam ederek yatırımcılar için önemli fırsatlar sunmaya devam ediyor. Manisa’daki bu yeni fabrika yatırımımız da PepsiCo olarak ülkeye olan inanç ve bağlılığımızı sürdürdüğümüzün en büyük kanıtı” dedi.

Manisa’nın yeni fabrika yatırımı için doğru bir nokta olmasının pek çok nedeni olduğunu belirten Yüksel;  bu nedenleri şöyle sıraladı: “3. Teşvik Bölgesi’nde yer alan Manisa’nın Organize Sanayi Bölgesi altyapısı yatırıma bir hayli uygun. Ek olarak, yetişmiş bir insan gücüne de sahip olan bölge, hem bazı hammaddelerimize hem de İzmir, Antalya gibi büyük tüketim noktalarına yakın.”

35 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 14 futbol sahası büyüklüğüne denk gelen 100 bin metrekare alana kurulacak olan PepsiCo Manisa Yiyecek Fabrikası, “Yalın Üretim” uygulamalarına göre tasarlanacak ilk fabrika olma özelliğine sahip. Bu uygulamalar; patates işleme noktasından ürün sevkiyat noktasına kadar çeşitli yenilikleri de kapsayacak. Fabrika, ayrıca farklı tip patates depolama alanı, üretim ve paketleme tesisleri, ofis alanı ve ürün deposunu da içeriyor.

“Manisa’dan Ülkenin Üretim Hacminin %25-30’unu Üreteceğiz”

Fabrikada ilk etapta 350 kişiyi, inşaat aşamasında ise yerel olarak 500 kişiye dolaylı istihdam sağlayacaklarını ifade eden Levent Yüksel: “2022 yılına kadar tesiste toplam 500’den fazla kişiyi istihdam etmeyi planlıyoruz” dedi.

PepsiCo Türkiye,  2017 yılında bir Doritos ve üç patates hattını faaliyete geçirmeyi planlıyor.  Tesis,  önümüzdeki birkaç yıl içinde toplam altı üretim hattına sahip olacak.

Fabrikanın, yatırımın beraberinde gelen kapasite artışıyla birlikte Türkiye’nin toplam üretim hacminin %25-30’unu üreteceğini belirten Yüksel, sözlerini şöyle tamamladı: “Tarımsal ve çevresel sürdürülebilirliğe odaklanan PepsiCo olarak her yıl çiftçilerimizle birlikte büyümemizi sürdürüyoruz.